Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuję, nie pokazuj więcej
Odwiedzin: 3721032 / online: 7
Dziś jest: 20 września 2019 - 05:09
Imieniny obchodzą: Filipina, Eustachy, Euzebia

Get Adobe Flash player

Aktualności Świat


RYGINALNA POSIADŁOŚĆ NA DACHU WIEŻOWCA
(28.07.2013)

Na dachu 26-piętrowego budynku mieszkalnego w Pekinie została zbudowana nielegalnie okazała posiadłość. Właścicielem posiadłości jest lekarz chińskiej medycyny naturalnej Zhang Biqing. Ogromny dom otoczony skalistym krajobrazem, drzewami, kwiatami oraz wodospadem, zajmuje 1000 m2. Nielegalna budowla stanowi zagrożenie dla przechodniów, budynku oraz samych lokatorów dlatego władze miasta postawiły ultimatum właścicielowi - albo sam pozbędzie się kłopotliwej budowali albo zostanie ona rozebrana. 


 


KOLCZASTY BIUROWIEC - POINT 92
(27.06.2013)


Point 92 to biurowiec wzniesiony w Selangor w Malezji. Przypomina on rzeźbę, bo ma nietypowy kształt i z każdej strony wygląda inaczej. Jedna z elewacji gmachu jest lekko pochylona, pokryta przeszklonymi „kolcami”. To okna, które tu umieszczono w trójkątnych niewielkich „ryzalitach”, wysuniętych daleko poza płaszczyznę elewacji. Te dość gęsto rozmieszczone okna nadają ścianie niezwykłego wyrazu. Jednym z najważniejszych elementów budynku jest wielkie na kilka kondygnacji „wycięcie” w jego bryle, w którym znajduje się mini park. Szeroko otwierający się na miasto taras, umieszczony mniej więcej w połowie wysokości gmachu porastają drzewa. Rozciąga się w niego również piękny widok. Budynek stanął na liczącej 0,92 akra działce (stąd jego nazwa).


DOM WYKUTY W SKALE
(27.05.2013)

W miejscowości Festus (stan Missuri) budowlańcy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Musieli oni bowiem najpierw wykuć, a następnie zbudować w skale dom. Efekt ich prac jest nie tylko imponujący, ale także i ekologiczny, bowiem ogrzewany jest ciepłem ze źródeł geotermalnych.

 


KOLEJNE RYNKI NIERUCHOMOŚCI WYCHODZĄ Z DOŁKA
(10.05.2013)

Wśród 20 badanych rynków nieruchomości w Europie aż 9 zakończyło rok 2012 spadkiem cen mieszkań i domów. W 7 krajach ceny wzrosły, w 4 - nie uległy dużej zmianie. A zatem w Europie sytuacja na rynku nieruchomości jest zróżnicowana. Z przeprowadzonych badań wynika, iż kryzysu nie odczuli lub odczuli w bardzo ograniczonym stopniu mieszkańcy Austrii, Niemiec, Finlandii, Norwegii, Szwajcarii i Szwecji. W przypadku wszystkich tych rynków poziom cen jest obecnie wyraźnie wyższy niż na początku 2007 roku. Progres zawiera się w przedziale od 6,2% do 44%. 


WZROST CEN ZIEMI ROLNEJ - OGÓLNOŚWIATOWA TENDENCJA
(27.03.2013)

Nie tylko w Polsce cena ziemi rolnej ciągle wzrasta. Tendencję wzrostową zaobserwowano również na całym świecie. W latach 2002 - 2010 ziemia rolna na świecie zdrożała średnio o 411%. W poszczególnych państwach cena zyskiwała na wartości znacznie szybciej. Największe wzrosty miały miejsce w następujących krajach: Rumunia - 1817 %; Brazylia - 568%; Węgry - 818 %. szybkim tempem wzrostu cen charakteryzowała się również Ameryka Południowa (599 p.). Najmniej z kolei podrożały grunty rolne w Ameryce Północnej (195 p.) i Europie Zachodniej (235 p.).

W Polsce ziemia rolna zdrożała o 361%, mimo to Polska nie jest liderem w procesie wzrostu cen ziemi rolnej. Pomimo tempa poniżej średniej światowej wpisujemy się w ogólnoświatową tendencję, którą nadal możemy obserwować. W Polsce cena ziemi najszybciej wzrastała w okresie następującym bezpośrednio po akcesji do UE. Ziemia rolna wciąż zyskiwała na wartości nawet po 2008 roku, kiedy to korekta dotknęła wiele segmentów rynku nieruchomości. Zmianie uległo jedynie tempo procesu wzrostu. Według Agencji Nieruchomości Rolnych w zeszłym roku grunty rolne zdrożały średnio o 12%. Wzrostu tempa cen można się także spodziewać z powodu zniesienia ostatnich barier administracyjnych w Polsce, które występuje przy zakupie gruntu rolnego przez obcokrajowców z terenu Wspólnoty. Przewidywanym terminem zniesienia powyższych barier jest 2016 rok.


MIESZKANIA W POLSCE JEDNYMI Z NAJMNIEJSZYCH W EUROPIE
(05.02.2013)

Polska pod względem powierzchni mieszkania przypadającej na 1 osobę zajmuje dopiero 13 miejsce w gronie 15 przebadanych państw Europy (bazy danych Eurostatu). Przeciętny Polak ma do dyspozycji niespełna 25 m2 mieszkania. Duńczyk, Luksemburczyk lub Austriak ponad 2 razy tyle. Gorsza sytuacja mieszkaniowa niż w Polsce występuje w 2 krajach europejskich - w Rumuni i na Łotwie. W Łotwie na 1 mieszkańca przypada tylko 17,9 m2 lokalu mieszkalnego, w Rumuni natomiast tylko 15 metrów na głowę. Podobne do rodzimych wyników notują Słowacja (25 m2/osobę) i Litwa (24,9 m2/osobę).


PORTUGALIA URUCHAMIA URZĘDY POMAGAJĄCE W EKSMISJI LOKATORÓW
(21.01.2013)

W Portugalii właściciele nieruchomości którzy posiadają problemy z lokatorami nie przestrzegającymi umów najmu mogą liczyć na pomoc specjalnie utworzonej sieci urzędów służących w eksmisji lokatorów. Tzw. Krajowe Oddziały Wynajmu podlegać będą bezpośrednio ministerstwu sprawiedliwości. Powstały one dzięki nowelizacji ustawy o wynajmie lokali mieszkalnych. Nowe przepisy przewidują, że właściciel nieruchomości w sytuacji gdy wynajmujący nie będzie przestrzegał warunków zawartej umowy będzie mógł skorzystać z jednego z Krajowych Oddziałów Wynajmu, aby rozpocząć proces eksmisji lokatora. Według argumentacji rządu wprowadzenie tej instytucji powinni zdynamizować rynek wynajmu mieszkań w Portugalii i skrócić czas oczekiwania na eksmisję łamiących warunki umów lokatorów. Do tej pory średni czas ich usunięcia wynosił 16 m-cy. Nowe prawo skróci ten okres od 4 m-cy. Resort rozpoczął już pracę nad wytyczeniem szczegółowych zasad, na jakich będzie działać nowa instytucja.NAJDROŻSZY DOM NA ŚWIECIE
(05.12.2012)

Najdroższy dom na świecie znajduje się w Bombaju w Indiach. Jest to Antilla, nazywana "Białym Domem w chmurach". Wartość tego budynku szacuje się na ponad 1 mld dolarów. Jego właścicielem jest jedna z najbogatszych osób na świecie i jednocześnie najbogatsza osoba w Indiach - Mukesh Ambani.

                                                     

Antilla to 550-metrowy budynek, który liczy aż 27 pięter. Zbudowany został na działce o powierzchni 49 tys. m2. Każde piętro w tym budynku zaprojektowane zostało inaczej, z zachowaniem jednak spójności stylów. W obiekcie znajduje się aż 9 wind, spa, sala balowa, sala kinowa, kompleks basenów, studio tańca. W Antilli znajduje się także specjalny pokój, w którym można się ochłodzić. Tam na gości czekają specjalnie wytwarzane płatki śniegu. Aż 6 pięter w budynku przeznaczonych jest na auta miliardera. W budynku nie zabrakło również miejsca na ogród, który znajduje się na ostatnim piętrze. 


PIERWSZY SZKLANY DOM NA ŚWIECIE
(27.08.2012)

Pierwszy całkowicie szklany dom na świecie został zaprojektowany przez Włochów: Carlo Santambrogio i Ennio Arosio. Na razie to tylko wizualizacje, ale ich realizacja to kwestia kilku lat.
Niezwykłe działo architektury, wygląda elegancko i bardzo nowocześnie a jednocześnie "integruje się z otoczeniem", jak opisują swój projekt architekci. Tego typu budynki wtopią się całkowicie w krajobraz, a siedząc w pokoju będziemy czuli się jakbyśmy przebywali w ogrodzie, pod gołym niebem. Z drugiej strony w takim domu nie będzie można uciec przed zewnętrzną rzeczywistością. A zatem co z prywatnością i intymnością? 
Według projektu architektów szkło do wykonania domu ma mieć grubość 30 mm i ma ono gwarantować całkowite bezpieczeństwo dla konstrukcji. Z projektu wyeliminowano wszystko co mogłoby przyciągać wzrok. Jedynie niezbędne elementy nie są wykonane ze szkła, np. ściany łazienki. Warto wspomnieć, że oprócz projektów szklanych budynków, wspomniani twórcy oferują też elementy wyposażenia salonów, łazienek i innych pomieszczeń.
KONIEC Z PRZESĄDAMI NA CHIŃSKIM RYNKU NIERUCHOMOŚCI
(22.08.2012)

Na chińskim rynku nieruchomości, a właściwie na razie tylko w Pekinie, nastąpił koniec z przesądami. Władze chińskiej stolicy ogłosiły zakaz omijania przez deweloperów liczb 4, 13 i 14 podczas numeracji pięter i budynków.
Liczba 4 jest uznawana przez Chińczyków za wyjątkowo pechową, ponieważ wymawia się ją bardzo podobnie jak słowo "śmierć". Z kolei pechowość numeru 13 przywędrowała do Chin z zachodu. Często można spotkać w chińskich budynkach, że po 3 numerze piętra następuje bezpośrednio nr 5, a po 12 - dopiero 15.
Nowe regulacje mają obowiązywać jednak tylko deweloperów, którzy od najbliższej soboty zaczną ubiegać się o pozwolenia na budowę. Numeracje budynków, w których zostały pominięte pechowe liczby na razie nie zostaną zmienione.

 


 PORTUGALIA NAJLEPSZYM MIEJSCEM DO INWESTOWANIA W NIERUCHOMOŚCI
(13.08.2012)

W dobie kryzysu to właśnie Portugalia okazała się najlepszym miejscem do inwestowania w nieruchomości. Na terenie tego kraju ceny domów oraz mieszkań w ostatnim czasie zauważalnie spadły. Już wcześniej ceny nieruchomości w Portugalii należały do najtańszych w UE, a obecnie stają się one jeszcze tańsze. Według Krajowego Instytutu Statystyki w Lizbonie ceny nieruchomości w stosunku do ubiegłego roku spadły średnio o 8%.
Za metr kwadratowy przeciętnego mieszkania w Portugalii należy zapłacić 1039 euro. Najtańsze nieruchomości znajdują się na wsiach, a najdroższe w południowym regionie ALGARVE, popularnym wśród turystów i obcokrajowców. Na wysokim poziomie utrzymują się także ceny mieszkań w Lizbonie, choć tam w ostatnim czasie ich wartość najbardziej spadła. Ekonomiści przewidują, że ceny nieruchomości będą nadal spadać. Według agencji ratingowej Fitch w ciągu kilku najbliższych lat mogą nawet obniżyć się o 15%.


PIERWSZA PRYWATNA PŁYWAJĄCA WYSPA
(09.07.2012)

Firma Orsos Island stworzyła pierwszą prywatną pływającą wyspę. Jest to rodzaj jachtu, który można rozłożyć i staje się on wtedy pływającą wyspą z łagodnym zejściem do wody. Pływająca Wyspa jest w stanie zmieścić na pokładzie 12 osób i czterech pracowników obsługi. Konstrukcja Wyspy ma 20 m szerokości i 37 m długości, a łączna powierzchnia mieszkalna to aż 1000 m2. 
Na pływającej Wyspie znajduje się m.in. 6 luksusowych sypialni wyposażonych w łazienkę i okno, kuchnia, jacuzzi i kącik wypoczynkowy.
Na razie projekt ten jest prototypem, ale już w 2013 roku ma być publicznie dostępny. Koszt zakupu Wyspy ma wynosić 4,6 mln dolarów.


NAJWYŻSZY BUDYNEK W UE UKOŃCZONY
(05.07.2012)

Niedawno został oddany do użytku najwyższy budynek znajdujący się na terenie UE - The Shard. Budynek ten wybudowano we wschodnim Londynie nad Tamizą w pobliżu Tower Brige. Wieżowiec jest projektem włoskiego architekta Renzo Piano. Cała inwestycja sfinansowana została przez rząd Kataru.
Budynek posiada 95 pięter, a jego wysokość wynosi 310 m. Po wykończeniu znajdą się w nim: pięciogwiazdkowy hotel, restauracja, apartamenty oraz najwyższy w mieście taras widokowy na wysokości 244 metrów. Składający się z 11 tys. szklanych paneli fasada wieżowca liczy 56 tys. mkw, co odpowiada wielkości 8 stadionów piłkarskich. Szklane panele zachodzą na siebie u szczytu, ale nie tworzą jednak one wspólnego wierzchołka. Shard ma 44 windy (w tym jedna superszybka, która w ciągu 30 sekund zawiezie chętnych na taras widokowy), 8 ciągów ruchomych schodów oraz 306 ciągów schodów licząc od podestu do podestu.
Budynek bywa nazywany przez wielu "piramidą szkła i stali" oraz "przypadkowym kawałkiem szkła kaleczącym panoramę Londynu". Obecny burmistrz Londynu Boris Johnson mówi o nim, że jest "imponującym osiągnięciem inżynieryjnym". Z kolei katarski bankier Ali Szarif Al-Emadi nazywa go "symbolem katarskich inwestycji w Londynie".  NIEWIDZIALNY DOM
(27.04.2012)

Amerykańska pracownia Axis Mundi stworzyła projekt domu, który miał być niewidzialny. Ulokowany na stoku górskim, ma oddawać pierwszeństwo pejzażowi. 
Dom w miejscowości Lizard Head Pass w stanie Kolorado ma przeznaczenie weekendowe. Plan domu jest zbliżony do kształtu chmur. Pomieszczenia mieszkalne mają formę brył. Każdy owal- to inny pokój weekendowego domu.
Wszystkie elewacje domu wykonano ze szkła, dzięki czemu łączy się wnętrze z krajobrazem. Dach domu oraz podest, na którym mieści się dom, jest w kolorze jasnym. Dach i podest domu – to jedyne zwarte struktury w kompozycji domu, poza nimi willę tworzą jeszcze tylko szklane elewacje i cienkie słupy, podpierające dach.
Zgodnie z planem konstrukcja nie narusza zastanego krajobrazu, wręcz wnika w niego. Jak to określili architekci: ten dom jest miejscem, w którym spotykają się ziemia i niebo.


NOWY SYMBOL W LONDYNIE - DWORZEC Z WACHLARZEM
(23.04.2012)

Nowym symbolem stacji King’s Cross w Londynie jest potężny wachlarz, który unosi się nad holem. Zaprojektowany został przez biuro John McAsIan + Partners. Obiekt ten jest największą jednoprzęsłową konstrukcją dworca w Europie. Otwarcie odbyło się 19 marca 2012r.
Całe przedsięwzięcie jest złożone z kilku etapów:  adaptacji, renowacji i wzniesienia nowej konstrukcji. Część budynków została przystosowana do nowych funkcji, inne zostały pieczołowicie odrestaurowane, a nowym elementem była imponująca konstrukcja nowego holu.
Projektując modernizację dworca, architekci z JMP chcieli stworzyć architektoniczną ikonę, która będzie nową, symboliczną bramą Londynu witającą kibiców podczas tegorocznych letnisk igrzysk olimpijskich i pozwoli zwiększyć ruch na stacji do około 50 milionów osób rocznie, ale także stanie się katalizatorem rozwoju całej dzielnicy.
Nowy Hol ma 20 metrów wysokości i 150 długości. Konstrukcję zadaszenia tworzy kilkanaście cienkich, stalowych kolumn, które najpierw spięte są w formę centralnego, stożkowatego trzonu, a następnie rozchodzą się od niego jak gałęzie drzewa.

 


ZOBACZ JAK DAWNA STAJNIA STAŁA SIĘ LOFTEM
(09.03.2012)

W mieście Fitzroy w Australii budynek służący jako stajnia dla koni został przekształcony przez architekta z biura Andrew Simpson Architects w klimatyczny loft. W jaki sposób tego dokonano?

Do budynku wybudowanego w roku 1830 służącego przez wiele lat za stajnię dla koni dobudowana została część mieszkalna. W nienaruszonym stanie pozostały oryginalne okna, mury i elementy bram wjazdowych. Do budynku zostały wprowadzone innowacyjne i ekologiczne rozwiązania, tak aby nie naruszały wartościowej części stajni.   
AUSTRALIJSKIE MIESZKANIA TANIEJĄ
(03.10.2011)

Niepokoje na światowych rynkach nieruchomości uderzyły również w australijski rynek nieruchomości. Wszystko przez wysokie stopy procentowe. Ceny nieruchomości mieszkaniowych spadły tan o 2,9 proc. Jest to wynik ostrożności klientów, niestabilności rynku finansowego i kiepskich warunków gospodarczych. Kiedyś w czasach kryzysu Australia była krajem która wybijała się na tle innych rynków. Teraz się to  zmieniło i widać, że zła koniunktura negatywnie wpłynęła niestety na sprzedaż także i tutaj. Spadek cen bardzo dotknął cały rynek nieruchomości, najbardziej jednak ucierpiały te które są luksusowe. Tutaj zanotowano spadek rzędu 6,2 proc. Dla porównania na przedmieściach ceny spadły jedynie o 2,1 proc. Do końca roku sprzedaż będzie się utrzymywała na obecnym, dość niskim poziomie.

Apartament o powierzchni 100 mkw. można kupić już za 80 tys. dolarów, czyli za metr kwadratowy zapłacimy 2,7 tys. złotych. Ceny ofertowe będą stabilne. Wciąż może być sporo promocji i rabatów, przez co okresowo, w konkretnych inwestycjach, finalna cena będzie mogła spadać nawet kilka procent. Jeszcze kilka miesięcy potrwa lekki zastój. Dopiero przełom tego i przyszłego roku może przynieść ożywienie. W najbliższych miesiącach ceny będą ustabilizowane na dzisiejszym poziomie. Wszystko przez kataklizmy naturalne, które najmocniej uderzyły w Queensland i zachodnią Australię, czyli w regiony, które mają najbogatsze zasoby naturalne. A to właśnie jest podstawą gospodarki tego kraju. Ale nie tylko natura przyczyniła się do spadku PKB Australii. Skrzydła podcięły jej także kraje rozwijające się, takie jak Chiny i Indie.

W ostatnim czasie na ogromną skalę rozwinęły one eksploatację swoich zasobów. I zepchnęły Australię na bok. Ludzie bardziej interesują się krajami w których PKB rośnie niż krajami w których spada. Krajami w których mogą założyć rodzinę i w których będą mogli rozwijać swoje skrzydła.

 


NIERUCHOMOŚCI ZAGRANICZNE - LUKSUS CZY INWESTYCJA DLA KAŻDEGO POLAKA?
(19.09.2011)

Jak można zauważyć zakup nieruchomości za granicą dla wielu Polaków był postrzegany jako nieosiągalny luksus. Podczas gdy za granicą nieruchomości były o wiele tańsze niż u nas. "Miejsca na ziemi nie przybywa, dlatego też ceny nieruchomości choć czasem na krótko tanieją, tak naprawdę stale i systematycznie rosną" - tak mawia wielu inwestorów na zagranicznych rynkach nieruchomości. Nie od dziś wiadomo, że nieruchomości zagraniczne są tematem "tabu" w Polsce, ale coraz częściej dzieje się tak, że nieruchomości zagraniczne kupowane są przez polskich inwestorów. Coraz częściej, klienci którzy dysponują mniejszym portfelem inwestycyjnym, decydują się na zakup nieruchomości za granicą, a nie w kraju. Nasi rodacy dotychczas nieruchomości za granicą postrzegali jako luksus, podczas gdy w wielu krajach nieruchomości są obecnie o wiele tańsze niż w Polsce.

Jak pokazują wydarzenia ostatnich dwóch lat kryzys dotknął światowy rynek nieruchomości, a co za tym idzie nastąpił znaczący spadek cen nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Niskie ceny nieruchomości spowodowały rosnące zainteresowanie inwestowaniem kapitału w sektor nieruchomości, szczególnie we wschodzące rynki zagraniczne, jak Bułgaria czy Egipt. Obserwujemy, że inwestor z mniej zasobnym portfelem, który niejednokrotnie kredytował zakup wymarzonej nieruchomości w Polsce lub inwestował niewielkie środki na giełdzie, czy na lokatach bankowych teraz z coraz większym zainteresowaniem spogląda na rynki nieruchomości zagranicznych i coraz śmielej tak właśnie inwestuje swój kapitał, zwłaszcza, iż ceny popularnych nieruchomości np. mieszkań i domów w innych krajach, tak w Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami, zaczynają się już od 5.000 EUR np. w Bułgarii lub 8.000 USD w Egipcie, czyli zaledwie kilkunastu tysięcy złotych - PLN. Podsumowując na dzień dzisiejszy inwestowanie w nieruchomości zagraniczne przestało być luksusem, lecz stało się najlepszym sposobem inwestycji nawet najmniejszych środków finansowych, a co za tym idzie śmiało można powiedzieć, że jest to już ogólno dostępna i najpopularniejsza alternatywa dla innych krajowych sposobów pomnażania nawet najmniejszego kapitału.

 


W JAKI SPOSÓB KUPIĆ DOM W BUŁGARII I NIE STRACIĆ SWOICH PIENIĘDZY?
(12.09.2011)

Jak można się zorientować w nadmorskiej miejscowości Obzor w Bułgarii panuje tradycja która wiąże się z nabyciem nieruchomości przez cudzoziemców. Cudzoziemiec który zakupi w tej miejscowości nieruchomość zawiesza na dachu domu flagę swojego kraju. Po co? Żeby pamiętać skąd pochodzą. Najwięcej takich flag można zauważyć narodowości Rosyjskiej, ale zaraz za nimi jesteśmy my Polacy. Coraz częściej Polacy decydują się za zakup nieruchomości za granicą. Jednak nie każdy jest zadowolony z takiego zakupu i nie zawsze nam się to opłaca.

Przeglądając wszystkie oferty zagranicznych biur nieruchomości można zaobserwować, że najwięcej mieszkań jest na sprzedaż w Bułgarii. Polacy którzy posiadają pieniądze na zakup mieszkania, mogą za tą samą cenę nabyć nieruchomość o wiele większą, ale niestety nie w naszym kraju. Bułgaria stała się popularnym krajem gdzie można kupić mieszkanie o podwyższonym standardzie i o niskiej cenie. Można trafić naprawdę na atrakcyjne ceny - niestety w Polsce możemy tylko o takich luksusach pomarzyć. Tanie mieszkania można również znaleźć w Hiszpanii. Po kryzysie w  2008 r. ceny nieruchomości spadły o 40-50%. Na nabywców czeka tam prawie milion gotowych mieszkań, których niestety deweloperzy i banki nie mogą sprzedać. Obecnie rynek nieruchomości w Hiszpanii jest mocnym argumentem do nabycia nieruchomości na półwyspie Iberyjskim. Wiele mieszkań zostało kupionych przez banki, które teraz po okazyjnych cenach próbują je sprzedać.

Ciekawością jest to, że na wybrzeżu można trafić na apartamenty o podwyższonym standardzie za cenę – 1 mln za 1 mkw. Popularne dla polskich przedsiębiorców stają się mieszkania w Turcji i Chorwacji. Kupno nieruchomości za granicą stało się dość łatwe, szczególnie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Zakup nieruchomości w Hiszpanii od zakupu nieruchomości w Polsce nie różni się znacząco. Oba kraje są członkami Unii Europejskiej, więc prawo regulujące rynek jest podobne różnice w formalnościach dotyczą jedynie szczegółów. Przed przystąpieniem do finalizowania transakcji warto je jednak dokładnie poznać, by nie tracić czasu na uzupełnianie dokumentów. W Hiszpanii w początkowej fazie procesu nabycia nieruchomości zaskakująca dla klientów jest konieczność zarejestrowania się na policji w celu wyrobienia numeru „NIE”, który identyfikuje obcokrajowca w Hiszpanii. Bez tego numeru zgodnie z prawem nie jest możliwe dokonywanie transakcji o wartości przekraczającej trzy tysiące euro, a więc z oczywistych względów nie da się nabyć nieruchomości.

Dodatkowo przy zakupie nieruchomości w kredycie hipotecznym wymagane jest przedłożenie w banku dokumentacji finansowej kredytobiorcy przetłumaczonej na język hiszpański przez tłumacza przysięgłego. W Polsce jest wiele takich firm, które zajmują się sprzedażą zagranicznych mieszkań i załatwieniu wszystkich formalności. Jeżeli jednak pragniemy zaoszczędzić na takich usługach warto zainwestować w dobrego tłumacza, który wszystko nam przetłumaczy i w miarę możliwości wszystko wytłumaczy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy udać się na miejsce i naocznie ocenić, czy stan techniczny danej nieruchomości, jej lokalizacja, ale także warunki otoczenia są w rzeczywistości takie, jak przedstawiła nam to druga strona. Przed podjęciem decyzji o inwestycji powinniśmy poznać możliwie najlepiej specyfikę danego rynku nieruchomości. Na każdego z nas czyhają pułapki. W Hiszpanii są to nieuregulowane sprawy formalne nieruchomości, które już powstały. W okresie kryzysu  wybudowano wiele osiedli niezgodnie z planami zagospodarowania, licząc na późniejsze uregulowanie ich statusu prawnego. Niestety jak się okazało w wielu przypadkach nie nastąpiło to niestety  do dzisiaj, dlatego niezbędne jest, szczególnie na rynku pierwotnym, sprawdzenie dokumentacji oraz wszelkich zezwoleń, jakimi powinien legitymować się deweloper. Poza Unią Europejską formalności są o wiele bardziej skomplikowane i w każdym kraju inne. Przede wszystkim zastanawiając się nad taką lokatą kapitału trzeba pamiętać, że kupno nieruchomości za granicą, zwłaszcza w kraju nienależącym do Unii Europejskiej to skomplikowany proces. Warto wtedy skorzystać z usług biura pośrednictwa, które nam pomoże załatwić wszystkie formalności. Wiele osób, które decydują się na zainwestowanie w nieruchomość za granicą, robi to ze względu na spodziewane wzrosty cen. Potem próbują nieruchomość odsprzedać z zyskiem. Motywują ich do tego pieniądze które mogą zarobić.

Eksperci jednak przestrzegają że duża liczba mieszkań jak ich niska cena mogą oznaczać że dana nieruchomość może nam się w szybkim tempie nie zwrócić.

 


DOMY NAJTAŃSZE NA TERENIE IRLANDII
(05.09.2011)

W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości na terenie Irlandii zmniejszyły się o aż o 14,84%, czyli o 3,01% więcej w stosunku do roku poprzedniego, gdzie spadek cen nieruchomości wynosił wówczas 11,83 %. Tak wysokich spadków cen nie odnotowana w żadnym z krajów, które zostały uwzględnione w publikacji światowego rynku nieruchomości, Global Property Guide. Irlandia pod tym względem przewyższyła nawet Grecję (gdzie spadek nastąpił o 9,88%) oraz Hiszpanię (gdzie spadek nastąpił o 8,43%). Według  Matthew Montagu-Pollock, wydawcy Global Property Guide, "w wielu krajach ceny domów nadal są za wysokie, a rozwinięte gospodarki światowe wciąż kiepsko sobie radzą, więc spadki były do przewidzenia."


FAMILOKI W HISZPANII
(17.08.2011)

Charakterystyczne osiedla, inspirowane kształtem kryształu budowane dla górników zwane familokami znane są nie tylko na Śląsku, ale teraz również w Hiszpanii. Miasto Cerredo w górach Kantabryjskich jest okolica przemysłową, pełną kopalń, zamieszkałą przez górników. Dawno tam nie zbudowano nowego bloku mieszkalnego, aż do 2006r., w którym zwyciężyła propozycja pracowni Zon-e Arquitectos i ona też została zrealizowana rok temu. Powstały dwa bloki, ułożone na kształt litery „L”. Lokale te dofinansowane są przez władze. Mieszkają w nich Ci, których nie zawsze stać za zapłacenie czynszu. Domy zaprojektowano starannie, oryginalnie i ciekawie nie zwracając uwagi na ich przeznaczenie. Charakterystyczne dla nich są kwadratowe okna, umieszczone w grubych, białych obramowaniach, wystających znacznie poza lico ściany co daje efekt wielkich, wytrzeszczonych oczu. Obramienia okienne mocno kontrastują z ciemną i fakturową elewacją. Dzięki temu widoczne są z daleka. Ponadto zapewniają mieszkaniom dobrą wentylację i nasłonecznienie. Takie rozwiązanie ma również inna zaletę – zapewnia piękny widok na okoliczne góry.

 CZAS NA INWESTYCJĘ W APARTAMENTY ZAGRANICZNE
(09.08.2011)

Ceny wakacyjnych apartamentów za granicą tąpnęły w kryzysie, co sprawiło, że inwestowanie w nie stało się bardziej korzystne. Prognozy mówią, że w następnych latach tak już nie będzie. W celu podniesienia wartości nieruchomości w wielu zagranicznych kurortach inwestorzy uruchamiają zawieszone w ostatnich dwóch latach projekty centrów handlowych i rozrywkowych. Przykładowo w Bułgarii można liczyć nawet na 45-proc. zysk w skali pięciu lat.  Jednakże na najlepszy zwrot z inwestycji będzie trzeba poczekać  5 – 10 lat od momentu zakupu mieszkania. Do najtańszych krajów zalicza się nie tylko Bułgaria, ale też Albania. Apartament w pierwszej linii brzegowej kosztuje około 900 euro za m2 z czego wynika, że za mieszkanie o powierzchni 30 m2 trzeba zapłacić około 27 tys. euro.  Kto z nas nie marzy o apartamencie z pięknym widokiem na morze? Spełnienie tego marzenia to koszt od 17 tys. euro. Hiszpania również zachęca do takich inwestycji. W porównaniu z 2008 rokiem jest taniej nawet o 40%. W chwili obecnej na zwrot z inwestycji nad Morzem Czarnym czeka się przeciętnie 11 lat. Po zamieszkach w Egipcie, Grecji i Tunezji,  Bułgaria bardzo zyskała jako wakacyjny kierunek, co wpływa na to, że w następnych latach okres zwrotu inwestycji może się skrócić. Inwestorom, których przyciąga Morze Czarne sprzyja przede wszystkim fakt, że uzyskanie pozwoleń na budowę zajmuje około stu dni, czyli trzy razy krócej niż w naszym państwie.W STRONĘ EGZOTYKI ...
(01.08.2011)

Przed inwestorami na rynku nieruchomości zagranicznych świat stoi otworem. Modne stają się odległe azjatyckie zakątki, dynamicznie rozwijające się kraje Ameryki Południowej czy nieodkryte dotąd wyspy archipelagu Karaibów.

Ostatnio popularnym kierunkiem inwestycyjnym stała się Brazylia, jako najsilniejszy gospodarczo kraj Ameryki Południowej. Szczególnie atrakcyjne są mieszkania hotelowe w dużych kompleksach wakacyjnych. Poszukiwane są szczególnie luksusowe apartamenty na wybrzeżu. Koszty zarządzania i utrzymania takich nieruchomości są dużo niższe od europejskich. Innym egzotycznym kierunkiem jest Margarita - jedna z wysp archipelagu Karaibów, odkryta całkiem niedawno przez inwestorów. Obszar ten uznaje się za szczególnie perspektywiczny. Motorem napędzającym wzrost wartości nieruchomości na tej wenezuelskiej wyspie ma być wzrastający ruch turystyczny. Do bogatych walorów krajobrazowych dochodzą stosunkowo niskie ceny nieruchomości. Domy i mieszkania można nabywać na własność właściwie bez żadnych ograniczeń. MAŁA AKTYWNOŚĆ NA RYNKU LUKSUSOWYCH NIERUCHOMOŚCI
(24.07.2011)

Aktywność na rynku luksusowych nieruchomości w największych miastach azjatyckich maleje. Ceny spadają powoli. W trzecim kwartale tego roku ceny spadły o 1,8% w stosunku do kwartału poprzedniego.
Spośród ośmiu rynków luksusowych nieruchomości mieszkaniowych, aż w czterech zanotowano wzrost wartości w ciągu trzeciego kwartału tego roku. Ceny pozostały niemalże bez zmian w trzech dużych miastach. Ceny spadły jedynie w Pekinie.
W drugim kwartale tego roku w Hong Kongu ceny wzrosły o 7,3%.  Jest to rezultat rosnących cen wynajmu i niskiego poziomu podaży.
W związku z aktualną polityką oraz wysokością stóp procentowych, rynek luksusowych nieruchomości pozostanie stabilny lub zanotuje nieznaczny wzrost. Ceny w Chinach mają spaść, przewiduje się, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy deweloperzy wprowadzą obniżki.

 RYNEK NIERUCHOMOŚCI W PORTUGALII NADAL BEZ ZMIAN
(23.07.2011)

Nadal słabnący popyt uderza w rynek nieruchomości mieszkaniowych w Portugalii. Jednak ceny spadają coraz wolniej. Ekonomista Josh Miller uważa, iż spadek cen domów oraz aktywności na rynku nieruchomości nie jest niespodzianką, gdy bezrobocie kształtuje się na poziomie 12,4 %. Według niego ogólny zarys sytuacji w kraju przesłonił różnice regionalne. Co prawda ceny spadały w całym kraju, jednak w Lizbonie i Porto spadek ten był znacznie wolniejszy. Wzrost zaobserwowano z kolei w miejscowości Algarve.
 


OŻYWIENIE RYNKU NIERUCHOMOŚCI W EUROPIE
(05.07.2011)

Według raportu Money into Property 2011 przygotowanego przez DTZ ogólna kwota środków ulokowanych w nieruchomościach na terenie Europy w roku 2011 wzrosła o 4%. W porównaniu do roku 2009, gdzie nastąpił spadek sumy ulokowanych środków o 8%, uzyskany wynik w roku 2011 jest wynikiem dobrym. Przewiduje się, że w kolejnych miesiącach bieżącego roku wzrosty te będą się  utrzymywać. W różnych częściach Europy wzrost kapitału różnił się. Wahał się on od 1 % w Wielkiej Brytanii do 11% we Francji. Spadek zanotowano jedynie w Portugalii, Irlandii, Hiszpanii i Grecji.
W chwili obecnej na rynkach europejskich inwestorzy mogą znaleźć okazje inwestycyjne jeśli będą ich szukać poza głównymi rynkami inwestycyjnymi. Spośród 99 europejskich rynków więcej niż połowa postrzegana jest przez inwestorów jako atrakcyjna. Szczególnie atrakcyjne są rynki z Regionu Europy Wschodniej oraz Środkowej. 43 rynki zostały zakwalifikowane do kategorii WARM, a aż 10 do kategorii HOT.STABILIZACJA RYNKU NIERUCHOMOŚCI W KANADZIE
(28.06.2011)

W czerwcu tego roku na rynku nieruchomości mieszkalnych w Kanadzie nastąpił wzrost cen w stosunku do poprzedniego miesiąca. Zaobserwowano także znaczący wzrost wartości w porównaniu do roku 2010.
Kanadyjski rynek nieruchomości jest stabilny. W czerwcu zanotowano wzrost liczby nowych mieszkań.
Średnia cena za lokum w czerwcu wyniosła 372.700 dolarów. Stanowi to 8,7 % więcej niż w tym samym czasie w roku poprzednim. Ceny powoli zaczynają się uniezależniać od trendów widocznych w najdroższym mieście jakim jest Vancouver.
Popyt na kupno mieszkania w Kanadzie wciąż jest widoczny. Taka sytuacja to wynik niskich stóp procentowych, dobrego zatrudnienia oraz zaufania do rodzimej gospodarki.